
Białko to długie, łańcuchowe, wielkocząsteczkowe biopolimery składające się z reszt aminokwasów, które połączone są wiązaniami peptydowymi. Symbolicznie, można powiedzieć, że białko to łańcuszek aminokwasów...
Białka są podstawą funkcjonowania biologii. Jako enzymy są siłą napędową reakcji biochemicznych wprowadzając w życie prawa biologii. Jako elementy strukturalne, są głównym składnikiem naszych kości, mięśni, włosów, skóry i naczyń krwionośnych. Jako przeciwciała rozpoznają antygeny i umożliwiają układowi odpornościowemu pozbycie się niechcianych najeźdźców. Z tych powodów naukowcy przeprowadzili sekwencjonowanie genomu ludzkiego, który jest wzorcem wszystkich białek w biologii. Ale i to nie wystarczyło do poznania tajemnic białek. Więc jak możemy jeszcze lepiej zrozumieć co to białka i dogłębniej poznać zasady ich funkcjonowania?
Znajomość samej sekwencji nie mówi wiele o tym, co i jak robi dane białko. W celu wykonywania swoich funkcji (np. jako enzymy lub przeciwciała) muszą przybrać odpowiedni do danego zadania kształt (tzw. "fold" - "zwinięcie"). Zatem białka są niezwykle niesamowitymi maszynami: przed wykonaniem swojej pracy 'zwijają się' do odpowiedniego kształtu! Właśnie ten proces samo-składania się białek nazywamy zwijaniem białek ("folding").